пʼятниця, 21 грудня 2018 р.

Інтегроване заняття для дітей старшої групи "Допоможемо врятувати річку"


Інтегроване заняття для дітей старшої групи
 (ознайомлення з природним довкіллям, розвиток мовлення,
ознайомлення з соціумом)

Тема: Допоможемо врятувати річку

Програмовий зміст:  сприяти усвідомленню дітьми необхід­ності дбайливого ставлення до води як до природ­ного ресурсу. Закріплювати знання про різні явища природи, стани води в довкіллі (рідкий, твердий, га­зоподібний). Уточнювати уявлення про властивості води, її кругообіг у природі. Формувати навички екологічно доцільної поведінки в побуті, економно­го споживання води. Розвивати зв’язне і доказове мовлення дітей. Виховувати прагнення до бережли­вого використання води.
Матеріал: макет-панно «Місто»; парні картки із зображеннями ощадливого і нераціонального ви­користання води; пазли до теми «Очищення води, повітря»; посудина з водою, пластикові пляшки, стаканчики, лійки, саморобні фільтри, серветки; ілюстрації «Стани води», «Користь і небезпека води»; відеозагадка «Вода», відеофрагмент «Фільтр»; аудіозаписи «Звуки природи»; картинки з зображенням баків для сортування сміття; паперові лілії.
Методи та прийоми: загадування загадки, показ, пояснення, розповідь, бесіда, запитання, розглядання ілюстрацій, дослідницько-пошуковий, ігровий, аналіз, оцінка.
Підготовка вихователя:
Опрацювала методичну літературу:
1. Дитина: Освітня програма для дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту В.О. Огнев
юк; авт. кол.: Г.В. Бєлєнька, О.Л. Богініч, Н.І. Богданець-Білоскаленко; наук. ред.: Г.В. Бєлєнька, М.А. Машовець; Міністерство освіти і науки України, Київ. ун-т ім. Б. Грінченка. – Київ: Київ. ун-т ім. Б.Грінченка, 2016. – 304 с.
2. Методика розвитку рідної мови і ознайомлення з навколишнім у дошкільному закладі: Навч. посібник / А.М. Богуш, Н.П. Орланова,
Н.І. Зеленко, В.К. Лихолєтова; За ред. А.М. Богуш. – К.: Вища шк., 1992. –  414с.
3.
Яришева Н.Ф. Методика ознайомлення дітей з природою / Н.Ф. Яришева – К.: Вища шк., 1993. – 255с.
4. Рагуля В. Врятуймо річку / В.Рагуля, І.Ратинська // Дошкільне виховання. – 2018. – № 3.– С.14-17.
5. Марущенко Т. Скажемо «Ні» сміттю в рідному місті / Т.Марущенко, О.Степанова, Л.Ковальчук // Дошкільне виховання. – 2017. – № 9.– С.33-35.
6. Браницька Т.В. Унікальне джерело / Т.В.Браницька // БВДС. – 2017. –
№ 6.– С.81-82.
Підібрала психогімнастику, відеофрагменти, аудіозапис «Звуки природи», художнє слово, досліди,  дидактичні ігри,  виготовила наочний матеріал.

Хід заняття
I. Вступна частина
Організація дітей півколом на стільчиках.

Доброго ранку - сонце привітне!
Доброго ранку - небо блакитне!
Доброго ранку - в небі пташки!
Доброго ранку - осінні дубки!
Доброго ранку - діти привітні!
Я всім бажаю, щоб посмішки квітли!

-         Діти, подивіться, скільки гостей до нас завітало. Давайте з ними привітаємось. Доброго ранку.

-         Маята, ви вітали одне одного, бажали посмішок , а я пропоную вам  послухати звернення від природи, яка нас оточує:

На Землі, планеті нашій,
Де долини, гори і моря.
Де живуть найменші наші браття,
Де ростуть діброви і поля,
Бережіть, природу, люди:
Іншої домівки в нас нема!

Вступна бесіда:
-         Діти, про яку домівку йде мова у вірші? ( Про нашу планету Землю)
-         Так, діти, Земля — це наш спільний дім для всіх людей.
-         А де живуть люди? (У містах та селах)
-         А які бувають міста? (Великі і маленькі)
-         Діти, а  бувають ще міста й казкові. Як ви думаєте, хто там живе? (Казкові персонажі)
-          Діти, меш­канці казкового міста просять вашої допомоги! Хочете дізнатися, у чому  їхня проблема? Тоді пропоную вам незвичайну загадку, то ж дивіться уважно і спробуйте відгадати.

Перегляд відеозагадки.

Запитання до дітей:
-         Діти, що це? Так, вірно, це вода. У жителів казкового міста щось трапилось з водою. Спробуємо розібратись. Допоможемо, діти? Але спершу давайте згадаємо, що ми знаємо про воду.
-         Діти, без води на Землі не може існувати жодна жива істота: ні рослина, ні тварина, ні птах, ані людина...
-         Скажіть, де в природі її можна побачити? (в річці, морі, струмочку). А вдома? (У крані, в холодильнику, почути — у трубах, іноді в батареях).
-         Діти, я вам пропоную послухати пісні природи і вгадати, хто їх спі­ває. Готові? Тож будьте уважні. Перша пісенька.  (Звучить пісня моря).
-         Діти, що це? Так, вірно, це - шумить море.
-         Слухаємо другу пісеньку. (Звучить пісня дощу).  Впізнали? Це - шумить дощик.
-         І остання пісенька. (Звучить скрип снігу). Здогадалися? Що це? Так, вірно, це – скрипить сніжок.
-         Молодці, діти, всі пісеньки природи відгадали. Тож скажіть мені, і в морі, і в дощі, і в снігу що є? (Вода).

Бесіда за ілюстрацією «Стани води»
-         А зараз, давайте з вами розглянемо  ілюстрації і  пригадаємо, де  ми бачимо воду влітку? (у морі, океані, річці). Вийди… (ім’я дитини) покажи картинки.
-         Якою буває вода? (у вигляді дощу, туману, водоспаду, граду). Вийди… (ім’я дитини)  і знайди ці картинки.
-         А де «ховається» вода взимку? (Перетворюється на сніг, лід, бурульку). Іди до мене … (ім’я дитини) і покажи картинки, де зображено воду взимку.
-         Подивіться на ілюстрації  і  скажіть, яка ще вода може бути? (у вигляді водяної пари, хмаринки). Знайди ці картинки … (ім’я дитини).
-         Молодці, малята, справилися з завданням.

Бесіда за ілюстрацією «Користь і небезпека води»
-         Діти, а чи знаєте ви, що вода може бути як корисною, так і шкідливою. Я вам пропоную розглянути ілюстрації  та перевірити це.
-         Як ви думаєте, чому воду називають помічницею? (Тому що вона допомагає людям).  Вийди…(ім’я дитини) та знайди картинки, на яких вода допомагає лю­дям. Поясни, як саме. (Перевезення вантажів, пасажирів, гідростанція, полив квітів та полів).
-         Діти, а чи може вода завдати шкоди? (Так).  Як ви думаєте, якої? Іди до мене…(ім’я дитини). Знайди картинки, на яких зображено небезпеки, які приносить вода. (Повінь, ураган, ожеледиця). Чому ти так думаєш?
-         Так, малята, молодці, ви багато про воду знаєте. Тож, сподіваюся, і проблеми, пов’язані з нею, зможете розв’язати. Тож вирушаймо до казкового міста!
-         Ой, чуєте, що це за звуки? Давайте встанемо зі стільчиків і поглянемо, звідкіля доносяться ці звуки.

Психогімнастика (під музичний супровід)
Ще тільки-но прокинулось сонечко, а на галявинці так тихо, всі сплять. Під першими промінчиками сонечка виблискує срібляста роса. (Діти присіли на килимку навпочіпки). Сонце піднімається все вище, і краплин­ки води починають відриватися від рос­лин, трави, дерев... (Повільно стають на ноги). Вони піднімаються все вище і вище вгору. (Піднявши руки вгору, на носочках підтягуються вгору). І ось вони перетворюються на велику хмаринку. (Взявшись за руки, утворюють коло).
Їй було дуже весело вгорі, вона круж­ляла і танцювала разом з іншими хма­ринками. (Кружляють). А потім рап­том засумувала, адже там, на землі, її рідний ліс, її домівка... (Нахилили голівки вниз, руки опустили). Хмаринка заплакала. Сльози падали на землю і поливали її рясним теплим дощем. (Діти по черзі присідають навпочіпки, стукають пальчиками по килимку).

-         Діти, що вам нагадала ця гра? (Кругообіг води в природі)
- Молодці! Ми вже говорили з вами про те, що без води на Землі не зможе існувати жодна жива істота. Людина також є частиною природи.
-         Діти, ось ми  і підійшли до міста!
Діти підходять до панно «Місто», на якому зображено річ­ку, очисну станцію, кількаповерховий будинок з лічиль­ником, завод, з’єднані пластиковими трубками.

Розповідь з бесідою:
- Діти, ця річка колись була чистою, ши­рокою, повноводою. На її берегах виросло місто, велике, гарне. Та от біда — що воно більшає, то меншає й міліє річка. Як ви думаєте, чому так? (Люди забруднюють річку).
-         Погляньте, ось великий будинок. Чи знаєте ви, як вода по­трапляє до квартир мешканців? Може, просто з річки? (По трубам).
-         Діти, подивіться, на будинку є лічильник — прилад, що показує, скільки води витратили мешканці. Давайте розглянемо його. Дивіться, та ж на ньому просто величезне число витрачено води! Мабуть, ці люди зовсім не вміють економити воду. Давайте  їм дамо поради і пограємо у гру, яка називається «Як використовувати воду бережно?».

ІІ. Основна частина

Дидактична гра «Як використовувати воду бережно?»
Мета: формувати навички екологічно доцільної поведінки в побуті, економно­го споживання води. Розвивати зв’язне і доказове мовлення дітей. Виховувати прагнення до бережли­вого використання води.
Хід гри
- Діти, подивіться, на дошці розміщені парні картинки, на яких зображено бережне і неекономне ставлення до води. Давайте розглянемо першу групу картинок.  Що зображено на картинках? Іди… (ім’я дитини) знайди картинку, де показано неекономне використання  води. Діти, вірно? Так, а  чому ти так думаєш? Давайте знімемо цю картинку.
- А зараз розглянемо другу групу картинок.  Що ви бачите? На якій картинці показано  неекономне ставлення до води? Підійди …(ім’я дитини) до дошки і знайди цю картинку. Так, вірно. А чому ти так вважаєш? Знімаємо картинку.
- Поглянемо на іншу групу картинок. Що на них зображено? Підійди …(ім’я дитини) і знайди картинку з неекономним  використанням води. Чи вірно, діти? А чому ти так вважаєш? Знімаємо і цю картинку.
- Діти, у нас залишилася остання група картинок. Що на них зображено? Підійди …(ім’я дитини) і знайди картинку, де зображено неекономне  ставлення до води. А чому ти так вважаєш? Знімаємо цю картинку.

-А зараз, діти, подивіться на картинки, які залишилися на дошці. Що на них зображено? (Як треба бережно ставитися до води). Давайте з вами складемо правила користування водою:
-         Закривати водопровідний кран.
-         Купатися під душем.
-         Завантажувати у пральну машину багато одягу.
-         Під час чищення зубів закривати кран з водою.

Запитання до дітей:
-         Діти, як ви гадаєте, якщо люди, котрі живуть у будинку, прислухаються до наших по­рад, то показники на лічильнику зміняться? Вони стануть більшими чи меншими? (Змінює показники на менші).
-         Якщо люди братимуть з річки менше води, то вона стане повноводною. Але це не єдина проблема нашої річки. Містяни передали нам пляшку води, аби ми перевірили, чиста вона чи брудна.
-         Але спочатку я вам пропоную подивитися, як вода потрапляє до наших будинків і як її очищують.

Перегляд відео.
Запитання до дітей:
- Діти, ви зрозуміли, як називається пристрій для очищення води? (Фільтр). Давайте повторимо разом.
-  А зараз ми з вами проведемо дослід і навчимося очищати воду від бруду.

Дослід «Каламутна вода»
- Діти, погляньте, як ми будемо виконувати дослід. Спочатку я  роблю фільтр з вати, кладу його у пластикову пляшку, далі наливаю небагато брудної води і спостерігаю, яка стала вода після очищення. Зрозуміли? А тепер спробуйте ви.

Діти підходять до столиків, роблять фільтри з вати і вкладають їх у пластикові пляшки (заздалегідь розрізані навпіл, верхня частина перевернута горлечком униз і вставлена у нижню). З пляшки наливають річкову воду в стаканчики, а з них — у фільтр. Спостерігають.

Запитання до дітей:
-         Діти, яка вода була в річці? (Брудна). Чому ви так вирішили? Що ви побачили на фільтрі? (На фільтрі залишився бруд). А яка вода стала? (Чиста).  Як ви думаєте, воду, яку ми очистили, вже можна пити?  (Ні). А як можна її використати? (Відповіді дітей, наприклад: полити квіти). Так, вірно, малята після заняття ми поллємо водою квіти.
-         Отже, діти, ми з вами дізналися, що в річці була брудна вода. Скажіть, чому ж у річці така забруднена вода? (Відповіді дітей). Давайте  розберемося, хто  її забруднює.

Розв’язування проблемної ситуації
-         Давайте повернемося до нашого будинку. Скажіть, як люди користуються водою? (Готують їжу, купаються, поливають квіти та інше).  Куди і по чому вона тече далі? (По трубах). Давайте з вами оглянемо труби, що йдуть з бу­динку до очисної станції. Дивіться — одна з них пошкоджена! Брудна вода з каналізації тече про­сто в річку.
-         Як ви думаєте, що будемо робити? (Відремонтуємо труби). Так, давайте полагодимо труби за допомогою  ізоляційної стрічки.  (Діти виконують завдання). Яку пораду дамо мешканцям будинку? (Ремонтуйте труби ).

Діти прикріплюють картинку «Ремонтуйте труби» до попередніх порад.

Запитання до дітей:
-         Діти, заводу для роботи теж потріб­на вода з річки. Він бере чисту воду, а випускає брудну. Що робити? (Треба очищувати воду). Але завод не тільки річку забруднює, а й повітря. Як же бути? (Очищувати повітря). Вірно.
- Тому я вам пропоную пограти у гру, яка називається «Будуємо очисні споруди».
Гра «Будуємо очисні споруди»
-         Давайте зараз об’єднаємося в команди: перша будуватиме очисні споруди для води,  а друга — для повітря. Ваше завдання: скласти картинку і назвати, що на ній зображено.

Діти складають картинки-пазли із зображеннями очисних споруд.

- Перша команда, що зображено на  вашій картинці? (очисні споруди для води).
- Друга команда, яку картинку ви  склали? (очисні споруди для повітря).
- Так, молодці, діти. Справилися з завданням.

Запитання до дітей:
-         Отже, каналізаційна вода з будинку і брудна вода з заводу більше не виливаються в річку. Вода вже чиста, діти,  як ви думаєте? (Ще не досить чиста). Чому?
-         Малята, багато людей люблять відпочивати біля річки, але не завжди вони бувають вдячними. Як шкодять річці відпочивальники? (Викидають сміття у річку).
-         Що таке сміття? (Побутові відходи).
-         Скажіть, це добре чи погано, що викидають сміття? (Погано).
-         Чому?  (Сміття забруднює природу).
-         Куди слід викидати сміття? (у мусорні баки). Так, вірно, але для подальшої переробки сміття його необхідно сортувати.
-         Діти, подивіться, що це в річці? (Сміття). Давайте його зберемо та посортуємо по бакам і ,  пограємо у гру, яка називається «Сортуємо сміття».

Дидактична вправа  «Сортуємо сміття»
На дошці картинка із зображеннями баків для сортування сміття.

-         Діти, давайте пригадаємо, як правильно сор­тувати сміття: папір складаємо в бак жовтого ко­льору; пластик, скло і залізо — в зелений; харчові відходи — в бак жовтогарячого кольору. Тож розпочинаємо!

Діти збирають різні види сміття, і сортують його, «складаючи» у відповідні баки.

- Діти, давайте перевіримо, чи вірно ви впоралися з завданням:
- Що ви склали у бак жовтого кольору? Що помістили в зелений бак? А у жовтогарячий?
- Молодці, діти, допомогли мешканцям міста очистити річку та навчилися сортувати сміття.

Запитання до дітей:
- Діти, як ви думаєте, що люди роблять з побутовими відходами? (Сміття відправляють на завод з переробки побутових відходів).
- Чи знаєте ви, що ви­готовляють з переробленого сміття? (з макулатури — туалетний папір, з пластику — куртки,з алюмінієвих банок — алюмінієві банки, зі скляних пляшок — скловату, з паперових пакетів – кулькові ручки).

- Ось бачите, скільки потрібних речей можна зробити з відходів, тобто  з сміття.
Тож, скажіть, як треба поводитись у природі? (Не смітити).
-         Так, діти, запам’ятайте, що не можна залишати після себе сміття, треба дбати  про чистоту міста, а отже і всієї планети, інакше всі наші ліси, річки і міста перетворяться на великі купи сміття.
-         Отже, ми з вами розібрали сміття, при­брали берег річки. Подивіться, як гарно стало у місті — річ­ка чиста, повітря чисте. А зараз давайте ще раз повторимо правила, як треба берегти воду і пограємо у гру, яка називається «Тепер я буду…».

Мовленнєва вправа «Тепер я буду...»
- Діти, вам треба скласти речення про бережне ставлення до води. Речення починається зі слів: Тепер я буду…

Наприклад: Тепер я буду закривати кран, щоб не бігла вода.
Тепер я буду купатися під душем.
Тепер я буду сортувати сміття.
Тепер я буду не смітити.

Діти розповідають, як треба бережно ставитись до води та природи загалом, почи­наючи речення словами «Тепер я буду…».
- Так, молодці, діти, ви всі правила користування водою добре  запам’ятали.

Сюрпризний момент «Водяна лілія»
-         Ой, діти, що це дзюрчить? Мабуть, з річ­ки під землею пробилося джерело! Підійдіть, подивіться! Яка у ньому вода? Які рослини рос­туть у чистій воді? У нас є паростки водяних лі­лій. Давайте покладемо їх на воду: якщо квітки розкриють пелюстки — значить, вода чиста! (Діти викладають паперові лілії на воду, ті розкривають пелюстки).
-         Розкрилися квітки? Значить, яка  це вода? (Чиста).
-         Отже, діти, ми переконалися з вами, що вода тепер чиста. Ви допомогли мешканцям казкового міста і врятували їх від небезпеки.

III. Заключна частина

Підсумок заняття:
-         Діти, куди ми з вами подорожували? Кому допомагали? Чи треба берегти воду? Які правила ви запам’ятали? Як треба ставитися до природи? Чого ви навчилися на занятті?
-         Отже, кожен із вас, якщо буде виконувати правила поведінки в природі, зможе зробити нашу планету квітучішою, ріки — прозорішими, повітря — чистішим.

- Діти, послухайте , як говориться у вірші про поведінку людини в природі:

Різноманітна матінка-природа:
Блакитні ріки, квіти і ліси,
Та, щоб не втратила вона своєї вроди,
Ти часточку душі в її збереження внеси.
Саджай квітник, дерева не ламай,
Оберігай тварин, пташок, комах
 І біля річки сміття не лишай.
 Краса настане у твоїх краях!

- Діти, щоб природа не втратила своєї вроди, що нам потрібно робити?
- Давайте повторимо рядки з вірша: Саджай квітник. Дерева не ламай. Оберігай тварин, пташок, комах. Біля річки сміття не лишай.

-         Діти, ви сьогодні на занятті були уважні, добре працювали, допомогли мешканцям казкового міста врятувати річку від забруднення. Вони вам вдячні за допомогу. На цьому наше заняття закінчено. До побачення.

                                                                       Самоосвіта викладача у І семестрі 2024-2025 н.р.                     ...